Škoda Felicia 1.3 MPI


Světla pro denní svícení (DRL - Daytime Running Lights)
UPOZORNĚNÍ A POHODOVÉ ANKETKY, někdy se zpřeházenými odpověďmi :-)))

Celý obsah webu, ani jednotlivé texty, články, fotografie a tabulky nejsou návody! Všechny zde uvedené fotografie a články jsou pouze nezávazným soupisem postřehů z amatérských oprav.
Vše děláte na vlastní nebezpečí a autoři ani správci webu nemají žádnou zodpovědnost za případné škody, újmy na zdraví, majetku a jiné újmy, jež si způsobíte jakýmkoliv způsobem!

Odkazy v přispěvcích byly aktuální v době vzniků příspěvků. Nyní už být nemusí, např. Kolar Motorsport, jehož eshop již neexistuje (stejné silentbloky nabízí například http://www.speedpro.eu).

Snižující se dostupnost originálních nebo kvalitních druhovýrobních náhradních dílů pro Favority i Felicie je neklamnou známkou snahy mnohých skupin dostat tato jednoduchá a spolehlivá auta z běžného používání. Krom koroze napomáhá odpůrcům motoru Škoda 781 také nepochopitelně se měnící uvažování velké části uživatelů těchto aut. Uvidíme, zda felda v nynější masové podobě přežije rok 2020, nebo zda bude nahrazena nejlepším českým autem číslo jedna - hjondé í třicet stejšn :-)))


Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.

V České Republice vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb. (§ 32, odstavec 1) povinnost celoročně svítit i ve dne. Konkrétně dává odstavec na výběr ze dvou možností. Buďto použijete světla pro denní svícení, nebo zároveň obrysová a potkávací světla.


Světla pro denní svícení musí odpovídat předpisu E/ECE/324/Rev.1/Add.86/Rev.3-E/ECE/TRANS/505/Rev.1/Add.86/Rev.3, zkráceně ECE R87, který pro ně udává povinnost homologace, uvedení značky RL (running light), plochu světla od 25 cm2 do 200 cm2, svítivost od 400 cd do 1200 cd, minimální horizontální úhel paprsku 20° na obě strany od svislé osy světla a vertikální 10° nad a 5° pod vodorovnou osou světla. Pro jejich umístění je důležitá výška od silnice (250 - 1500 mm), vzdálenost od bočního obrysu (maximálně 400 mm) a vzdálenost mezi světly (minimálně 600 mm). Spínání musí být automatické po nastartování motoru (levné bez řízení se sepnou už po zapnutí zapalování) nebo po vypnutí obrysových světel a vypínání musí proběhnout po vypnutí motoru nebo po zapnutí obrysových světel. Montáž nepodléhá schvalování. Jak zdroj světla u nich slouží buďto bílá P21W žárovka, nebo častěji bílé LED. Příkon žárovkových činí při 14 V 42 W (3 A), ledkových do 15 W (1 A).


Zákon nařizuje použít s potkávacími světly i světla obrysová. Příkon je zde znatelně větší (2x55w přední H4, 2x4w přední obrysovky, 2x10w zadní svítilny, 2x4w osvětlení SPZ/RZ, 2x1,2w kontrolky obrysovek a potkávaček, 4x2w osvětlení přístrojového štítu, 1x2w podsvětlení hodin, 3x2w osvětlení topení a zapalovače, 6x1,2w podsvětlení spínačů, 4x5w přívěs). S přívěsem činí 191,6 W (13,7 A), bez přívěsu 171,6 W (12,3 A). Samotné H4 spotřebují 110 W (7,9 A).

Hloupost zákona dosvědčuje fakt, že musí být ve slunečném dni užity i obrysovky, které stejně nejdou vidět, zatímco světla pro denní jízdu stačí pouze vpředu. Neustálým svícením obrysovkami zbytečně odcházejí žárovky v přístrojovém štítu a palubovce, a u mnoha přístrojových štítů jsem viděl teplem opálený tišťák.

Proto již mnoho let používám pouze přední potkávací světla a zatím nebyl u žádné silniční kontroly vůbec žádný problém.Automatický spínač světel pro denní svícení

Abych nezapomínal světla zapínat, mám v autě automat vlastní konstrukce. Spolehlivě slouží již od zavedení povinného svícení v době zimního času a do felicie putoval z garde. Jeho výroba zabrala i s návrhem asi 2 hodiny, a všechny součástky by měl mít každý elektrotechnik doma, takže výrobní cena činila pouze vložený čas a elektřinu pro trafopáječku, což je oproti předraženým automatům v běžném prodeji zero zero nic.


Popis zapojení

Po zapnutí zapalování je do zařízení přivedeno napájecí napětí. Tlakový spínač mazání je sepnutý a uzemňuje kontrolku mazání, která svítí. Na bázi tranzistoru KC239C je přivedena zem, tranzistor je uzavřen, napájení nejde dále. Po nastartování motoru zhasne mazání, spínač mazání je rozepnut a přes kontrolku mazání je na bázi KC239C kladné napětí. Tranzistor se otevře, napájení prochází přes rezistor 22k a trimr 22k do elektrolytického kondenzátoru 220µF/25 V. Kondík se pomalu (podle nastavení trimru od 0,5 do 10 s) nabíjí, jakmile dosáhne určitý náboj a přestane sosat z napájení, toto přes rezistor 2k2 otevře další KC239C, napájecím napětím se sepne relé a světla žhnou. Tranzistor chrání od napěťových špiček relé dioda KY132. Aby bylo vyhověno liteře zákona, a světla pro denní jízdu zhasla po zapnutí obrysovek, je záporný bod cívky relé připojen na kterýkoliv okruh obrysových žárovek. Pokud zde není napětí, je přes žárovky zemněn a relé sepne. Pokud zapnete obrysovky, na obou stranách relé je napájecí napětí a relé není proto sepnuto.


Výroba automatu

Zapojení je realizováno na šroubovákem proškrábané cuprexkartové destičce ve velikosti destičky pro cyklovač PAL, neboť do jeho krabičky je umístěno. Vybavil jsem jej konektorem pro snadné vyjmutí, samozřejmostí je na pracovišti řidiče dostupný vypínač. Součástky jsou napájeny olovnatým cínem ze strany spojů a nejsou nijak fixovány zálivkou. Pájejte pořádně, vibrace jsou svině. Všechny součástky jsou vytaženy z různých starých zařízení, dokonce ani přípojné vodiče nejsou nové, ale pocházejí ze svazku jedné zrušené škodovky ze sedmdesátých let. Za celá léta užití byl pouze jediný problém - upadlá nožička asi třicet let starého axiálního kondenzátoru, tudíž jsem jej nahradil položeným radiálním kusem neznámého data výroby.


Montáž automatu

Připojení zařízení je krom mazání realizovatelné v pojistkovém panelu. Pro získání signálu od spínače mazání jsou dvě možnosti. Buďto natáhnete nový vodič od spínače na bloku motoru, nebo jej připojíte po demontáži přístrojového štítu. První možnost je snadnější, druhá možnost čistší a méně náchylná na případnou oxidaci. Doporučuji kvůli možnosti vypnutí zařízení (STK, servis, apod.) umístit hlavní spínač skrytě běžným pohledům někam v dosahu řidiče, viz. fotogalerie.

Pojistkový panel

BB/10 - 56 - připojení výstupu k obvodu tlumených světel ještě před pojistkami
BC/5 - 58 - obvod obrysových světel
BE/5 - 15 - spínané napájení +12 V
BE/6 - 30 - stálé napájení +12 V
BF/9 - 50 - napětí pro ovládací cívku spouštěče (nakonec neužito)

Přístrojový štít

10d/10 - černý - přívod od spínače mazání
10c/10 - žlutý - 31 - zem nebo zem získáte na kterémkoliv kostřícím místě, třeba na volantové hřídeli

Krabičku mám položenu v palubní desce pod schránkou u spolujezdce. Proti drnčení je pod ní netkaná textilie, užitá jako izolace pod podlahovými koberci vozu.Orientační kalkulace návratnosti investice do DRL

Ceny čerpány z tipa.eu a naší pumpy (13.7.2014). 1 litr benzínu - 36 Kč, DRL cca 700 Kč. Rozdíl ve spotřebě s potkávačkami a DRL 0,1 l / 100 km, tedy na 1 km ušetříte 0,036 Kč (zde nevím, jak to spočítat, tak jsem převzal nejvíce uváděný údaj). 700/0,036=19444, čímž návratnost investice do DRL vychází na necelých 20000 km. Kdo hodně jezdí, určitě se mu DRL vyplatí.Použité prameny

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361
http://www.policie.cz/clanek/svetla-pro-denni-sviceni.aspx
http://sklep.wesem.pl/4/6613/o_wietlenie_halogenowe_wiat_a_jazdy_dziennej_dedykowane_do_skoda_felicia_2
http://www.tipa.eu/exec/search.aspx?exps=svetla+pro+denni+sviceni&SearchType=Fulltext
http://www.tipa.eu/exec/search.aspx?exps=hella&SearchType=Fulltext
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2002011001

Škoda Felicia 1.3 MPI - Světla pro denní svícení. Schéma zapojení. Škoda Felicia 1.3 MPI - Světla pro denní svícení. Konektory v pojistkovém panelu. Škoda Felicia 1.3 MPI - Světla pro denní svícení. Automat světel. Škoda Felicia 1.3 MPI - Světla pro denní svícení. Automat světel. Škoda Felicia 1.3 MPI - Světla pro denní svícení. Automat světel. Škoda Felicia 1.3 MPI - Světla pro denní svícení. Doporučené umístění spínače automatu světel. Nachází se vlevo za velikým tahovým spínačem PAL, jenž přes relé spíná ventilátor chladiče, malý páčkový vpravo je hlavním spínačem trojbliku.